Studiereis commissie internationaal naar Engeland
Het Britse decentrale bestuur en de ‘clerk’. Ontdek de griffiersfunctie in het buitenland!
De nieuwe commissie Internationaal van de Vereniging van Griffiers wil graag stimuleren dat meer griffiers de kans krijgen om hun horizon te verbreden. Een studiereis is een goede mogelijkheid om nieuwe ervaringen op te doen, je netwerk uit te breiden en kennis te vergaren van de invulling van de griffiersfunctie op een andere plek.
De decentrale overheid in het Verenigd Koninkrijk kent een lange geschiedenis van het ambt van clerk (griffier). De clerk is de belangrijkste ondersteuner van de council. Het Britse decentrale bestuur heeft een andere status dan in Nederland. Zo is het niet gedualiseerd en is de council niet alleen de volksvertegenwoordiging maar tegelijkertijd het bestuur. Over de overeenkomsten en de verschillen kom je alles te weten tijdens deze studiereis naar Engeland.
Het programma
Vrijdag 3 juli 2026 – kennismaking studiegroep in Nederland
Een reis naar het buitenland is een avontuur. Om goed voorbereid te zijn en te weten wat je te wachten staat start het studieprogramma met een aftrap op een centrale plek in Nederland.
| De voorzitter van ADSO - Peter Sass - zal zich digitaal voorstellen. ADSO is de Association of Democratic Services Officers. Vergelijkbaar met de Vereniging van Griffiers in Nederland. Tijdens de studiereis bezoeken we hun congres en zullen we gastvrij worden ontvangen. | ![]() |
Verder ontdek je op 3 juli welke Nederlandse griffiers er nog meer meegaan en leren we elkaar alvast een beetje kennen. We lopen het programma met je door en natuurlijk is er ook ruimte voor vragen.
Zo ben je helemaal klaar voor de studietrip na het zomerreces.
Zondag 6 september 2026 – Reis naar Engeland
Klaar voor vertrek? We reizen vandaag van Nederland naar Engeland gezamenlijk met een bus, de opstapplaats spreken we nog af. Op zondag omdat de kans op vertragingen dan het minst groot is. We willen de beschikbare tijd in Engeland natuurlijk optimaal benutten.
Aan het eind van de middag arriveren we in het Premier Inn hotel in Seven Oaks. Dit schattige stadje in het graafschap Kent is de ideale uitvalbasis om Londen te bezoeken. Bij aankomst heb je tijd om je koffer uit te pakken en jezelf even op te frissen. We verkennen daarna de omgeving en komen langs de grootste Ferrari dealer van de regio. We gaan eten bij Raj Bari, een Indisch restaurant met veel keus. Wie daar zin in heeft gaat daarna nog mee naar een typische Engelse pub.

We slapen de komende drie nachten in een comfortabel hotel. Alle deelnemers krijgen een eigen kamer met douche en toilet en ook een echt Engels ontbijt zal niet ontbreken aan de ervaring. Voor iedereen die niet zo gek is op worst met witte bonen zijn er in de ochtend diverse andere keuzes beschikbaar. Een Hash Brown (aardappel snack) fruit of een broodje of boterham met beleg. Opties genoeg!
Maandag 7 september 2026 – Londen dag 1
Ons hotel ligt tegenover het treinstation. De ideale uitvalsbasis om in een klein half uurtje naar Londen te reizen. We stappen uit bij station Charing Cross in hartje Londen. We lopen langs Downing Street 10 in een kwartiertje naar het parlement. Met een beetje geluk is er nog tijd om de Changing of the Guards te zien. In de ochtend krijgen we in het parlement een rondleiding en uitleg over de werking van de Britse politiek.
![]() |
De maandagmiddag is vrij te besteden. De National Gallary is op loopafstand. Daar kun je gratis een origineel zien van de Zonnebloemen van Van Gogh. Je kunt ook zwaaien naar de koning bij Buckingham Palace, tot rust komen in St. James ’s Park, of iets verder lopen om te shoppen in het warenhuis Harrods. Om 18.00 uur spreken we af bij restaurant Wahaca Convent Garden achter station Charing Cross. Hier bereiden ze vers Mexicaans eten. Na het diner reizen we terug naar het hotel in Seven Oaks. Wie wil kan natuurlijk ook de avond in Londen blijven.
Dinsdag 8 september 2026 – Londen dag 2
Op dinsdagochtend nemen we opnieuw de sneltrein naar Londen. Dit keer stappen we uit bij station London Bridge. De naam doet het al vermoeden, hier is de beroemde brug. Daaraan zit het Rose Shure Experience Centre London. Shure is een fabrikant van (draadloze) microfoons. Je kent ze misschien van de muziek. Grote artiesten gebruiken de microfoons van Shure. Ze hebben ook nieuwe technieken voor vergaderzalen die ze ons gaan laten ervaren.
De dinsdagmiddag is opnieuw vrij te besteden. In dit gedeelte van Londen moet je over de Tower Bridge hebben gelopen. Daar in de buurt is de Tower of London. Hier zijn de kroonjuwelen van het koninklijkhuis te zien en je kunt er veel meer te weten komen over de geschiedenis van Engeland. Er is ook nog tijd om The Monument te beklimmen en er zijn diverse markten in de omgeving. Om 18.00 uur spreken we opnieuw af voor het avondeten. Dit keer bij de Italiaan Piccolino Tower Bridge vlak bij het station.

Woensdag 9 september 2026 – Bezoek gemeentehuis SevenOaks en reis naar Warwick
Op de woensdagochtend checken we uit in het hotel. We brengen nog een bezoek aan het gemeentehuis van Sevenoaks. Town council clerk Linda Larter zal ons hartelijk ontvangen voor een rondleiding en uitleg geven over het Engelse lokale politieke systeem. We lunchen op het gemeentehuis.
Aan het begin van de middag reizen we in ongeveer 2,5 uur naar Warwick. Vlakbij is de plaats Royal Leamington Spa waar we een stop kunnen maken.
Aan het eind van de middag gaan we naar Radcliffe, het conferentie oord op het terrein van de Universiteit van Warwick. Hier verblijven we weer drie nachten in een prima hotel op loopafstand van allerlei faciliteiten. Wie zin heeft trekt nog snel een baantje in het zwembad van de universiteit. In de avond worden we verwacht bij ‘the night before dinner’ van het ADSO congres. De dresscode is Smart casual. Je hoeft dus geen galakleding aan maar netjes gekleed wordt gewaardeerd.
Donderdag 10 en vrijdag 11 september 2026 – ADSO congres Warwick
En dan is het zover. Twee dagen ADSO congres! Verwacht speeches, paneldiscussies, workshops en een sponsormarkt. Op de website zie je het programma van 2025 om een indruk te krijgen. Best vergelijkbaar met het VvG congres. Na aanmelding krijg je van ADSO alle informatie over het programma en de workshops waar je voor kunt inschrijven.
Er is ook alle tijd om kennis te maken met Engelse collega’s. Zij zijn natuurlijk nieuwsgierig naar hoe het in Nederland werkt. Verwacht zeker een aantal vragen over waar je griffier bent, hoeveel leden je gemeenteraad telt en hoe we vergaderen bij ons.
Zaterdag 12 september 2026 – Reisdag terug naar Nederland
Na het ontbijt checken we uit in het hotel in Warwick. Moe maar voldaan blikken we terug op een geweldige week. We reizen terug naar Nederland waar we het eind van de middag zullen aankomen.
Praktische zaken
Wat zijn de voorwaarden om deel te nemen aan deze studiereis?
De commissie internationaal vindt het belangrijk dat alle griffiers van de vereniging een keer een buitenlandse studiereis kunnen maken. Met name griffiers van een kleinere gemeente (met minder dan 50.000 inwoners) willen we stimuleren en voor griffiers met nog weinig ervaring in het vak is dit ook een kans om je netwerk snel te vergroten.
De voorwaarden zijn:
- Je bent (plaatsvervangend) griffier en verwacht dit in 2026 ook nog te zijn.
- Je kunt alle genoemde data en blokt die in je agenda. We realiseren ons dat 2026 een druk verkiezingsjaar is. Daarom is vooraf af- of toestemming (met je werkgeversommissie) belangrijk. Het is mogelijk om in Engeland te werken, maar gezien het volle programma is daar weinig tijd voor.
- Je hebt een redelijke conditie en bent fysiek in staat om het programma te volgen. Zo lopen we op de dagen in Londen al snel 10 kilometer per dag. Heb je een medische aandoening of dieetwens? Laat ons dat bij aanmelding weten zodat we gezamenlijk kunnen afstemmen wat mogelijk is.
- Samen uit, samen thuis. Het studieprogramma is een groepsreis. Je bent bereid daar actief aan deel te nemen en volgt het hele reisschema. We verwachten ook serieuze deelname aan het inhoudelijke ADSO-congres.
- Het programma is onder voorbehoud van wijzigingen.
Heb je weinig ervaring met reizen in het buitenland? Meld je vooral aan! De beheersing van de Engelse taal is geen voorwaarde. Natuurlijk helpt het als je een woordje over de grens spreekt, maar met de beschikbare taalapps van tegenwoordig hoeft dit geen probleem te zijn. We helpen je met het regelen van praktische zaken en de taal als dat nodig is.
Wat zijn de kosten?
De organisatie van deze studiereis draait op de Engelse gastvrijheid, de commissie Internationaal en het bureau van de Vereniging van Griffiers. De doelstelling is dat deelname haalbaar moet zijn voor alle griffiers. Daarom bieden we een studiereis aan voor een betaalbaar bedrag. We krijgen subsidie van BZK voor deze studiereis. De kosten zijn daarom slechts €1000,- per deelnemer. Bij de prijs inbegrepen zijn:
- de reiskosten van en naar Engeland per bus
- verblijfkosten inclusief hotels, ontbijt en diner zoals beschreven in het programma
- volledige deelname aan het ADSO-congres inclusief het gebruik van faciliteiten.
Wat niet is inbegrepen:
- de aanvraag voor een visum voor Engeland die je persoonlijk moet regelen, dit kost €19,-.
- de lunch op de eerste drie dagen. In Engeland zijn er veel mogelijkheden om naar eigen wens en behoefte iets te kopen.
- meer dan twee drankjes per persoon bij diners zijn op eigen kosten.
- activiteiten die je zelf onderneemt op de vrije momenten. Een bezoek aan de Tower of London kost bijvoorbeeld rond de €40,-.
Deze eerste editie is een pilot. Het maximum aantal deelnemers is 25 personen. We werken met vooraanmelding tot 12 januari 2026 om de animo te peilen. Je krijgt van ons begin 2026 bericht als je bent geselecteerd om mee te gaan met de reis. Bij veel belangstelling zullen we deelnemers loten. Zo heeft iedereen een eerlijke kans op deelname.
Geselecteerd?
Ben je geselecteerd? Dan vragen we je om je aanmelding te bevestigen. We sturen een factuur voor de kosten van de studiereis naar de gemeente. Bij betaling is je inschrijving definitief. Gezien de organisatie die bij deze reis komt kijken, is restitutie na betaling van de factuur niet mogelijk. Zorg dus bij je definitieve inschrijving begin 2026 dat je zeker weet dat je mee kunt. Heb je weinig opleidingsbudget? Dat hoeft geen belemmering te zijn. De VvG heeft een scholingsfonds.
Wat neem je mee?
Alle noodzakelijke zaken voor deze studiereis nemen we met je door op vrijdag 3 juli 2026. Denk in ieder geval aan:
- een geldig paspoort inclusief visum;
- een normale maat koffer of reistas met een lengte tussen de 71-81 cm en breedte 43-51 cm. Maximaal 20kg bagage die je zelf moet tillen dus maak het niet te zwaar ;)
- een dag rugzak of handtas waar in ieder geval een flesje water in past;
- wandelschoenen voor de dagen waarop we veel kilometers maken en een paar nette schoenen voor het ADSO-congres;
- Begin september is het vaak mooi weer, maar de ervaring in Engeland is natuurlijk niet compleet zonder een keer een regenbui. Een regenjas of opvouwbare paraplu is handig;
- een reisstekker die in Engeland werkt. De stroom is anders dan in Nederland;
- een telefoon waarop je in Engeland bereikbaar bent en kunt deelnemen aan de groepsapp;
- een goed humeur en veel zin in de studiereis. Dat hebben wij namelijk ook!
Vragen en voor aanmelden
Wil je eerst nog wat meer informatie over deze studiereis? Neem contact op met Hans Rijs (griffier gemeente Bodegraven-Reeuwijk) via hrijs@bodegraven-reeuwijk.nl of 06-22917096 of Debby de Heus (griffier gemeente Amstelveen) via d.de.heus@amstelveen.nl of 06-46155032.
Heb je interesse en kun je alle genoemde data? Geef dan je vooraanmelding door via info@griffiers.nl onder vermelding van het onderwerp Vooraanmelding Studiereis Engeland. De vooraanmelding loopt tot maandag 12 januari 2026.

