U bent hier: Homepagina > Commissies > Commissie Communicatie en Informatie > Digitale Agenda 2020 (www.da2020.nl)
  • Inloggen
  • Contact

  • Jaarcongres 2019: impressie
  • Bijeenkomsten
  • Bestuur
  • Commissies
  • Projecten
  • Vacatures
  • Contact
  • Home
  • Commissies
  • Commissie Belangenbehartiging
  • Commissie Communicatie en Informatie
  • Commissie Integriteit
  • Commissie Openbaar Bestuur
  • Commissie Professionalisering
  • Mentoren
  • Vertrouwenspersonen
  • Juridische vraagbaak

  • Commissie Communicatie en Informatie skypet
  • Digitale Agenda 2020 (www.da2020.nl)
  • Actieplan Open Overheid (www.open-overheid.nl)
  • Samen Organiseren (www.vng. nl/samenorganiseren)
  • Vergaderstukken
  • Leden van de commissie Communicatie

Digitale Agenda 2020 (www.da2020.nl)

 

Gemeenten maken deel uit van een sterk veranderende samenleving, waarin de steeds verdere digitalisering van de informatievoorziening een van de belangrijkste ontwikkelingen is. De Digitale Agenda 2020 (DA2020) ondersteunt, ontzorgt en versterkt gemeenten daarbij en doet dat aan de hand van een zestal doelstellingen:

Meer datagedreven werken;

Optimaliseren van gemeenschappelijke infrastructuur;

Samen organiseren;

Verbeteren dienstverlening inwoners;

Verbeteren dienstverlening ondernemers;

Verder brengen van innovatie en onderzoek.

 

Ambities Digitale Agenda 2020

De VNG maakt werk van de Digitale Agenda 2020. Wij ondersteunen gemeenten ook in 2017 met een uitgekiend portfolio op de noodzakelijke standaardisatie, het vergemakkelijken van bedrijfsprocessen en het vormgeven van gemeenschappelijke bestuurlijke ambities.

In de Digitale Agenda 2020 zijn drie bestuurlijke ambities vastgesteld. Voor 2017 heeft de VNG dit als volgt beschreven:

  1. We nemen open en transparant deel aan de participatiesamenleving.
    We gaan gemeenten helpen om in een steeds complexere en dynamischere samenleving goede analyses te maken en kansen van innovaties te benutten. De belangrijkste acties hierop zijn gezamenlijk innoveren, het ontwikkelen van nieuwe vormen van sturen met informatie en het verkennen van de mogelijkheden voor regie op eigen gegevens door inwoners en ondernemers.
     
  2. Dit doen we door als één efficiënte overheid te werken.
    De nadruk ligt in 2017 op: de (door)ontwikkeling van de informatievoorziening in het kader van de Omgevingswet en het innovatief standaardiseren van dienstverlening als één overheid.
     
  3. We werken massaal digitaal en leveren maatwerk lokaal.
    Het doel van deze ambitie is het bevorderen van meer gemeenschappelijkheid en collectiviteit op het vlak van de gemeentelijke informatievoorziening. Een goede backoffice helpt het gemeentebestuur van elke gemeente om het werk goed te doen. Hieraan wordt gewerkt door gebruik te maken van de Generieke Digitale Infrastructuur, te werken aan een Gemeenschappelijke Gemeentelijke Infrastructuur, en individueel en collectief opdrachtgeverschap richting ICT-leveranciers te versterken. Dit alles terwijl privacy en informatieveiligheid worden gewaarborgd

 

Externe ontwikkelingen

Maar het is niet alleen een toenemende digitalisering van de informatievoorziening waar gemeenten mee te maken krijgen. Gemeenten krijgen ook te maken met ontwikkelingen die te maken hebben met landelijke en provinciale wet- en regelgeving (zoals de Omgevingswet of de invoering van de Generieke Digitale Infrastructuur van de overheid), technologische innovaties (zoals blockchain, zelfrijdende voertuigen of 3D-printen), maatschappelijke trends (zoals een toenemende mate van ondernemerschap, vergrijzing en individualisering) en ontwikkelingen die te maken hebben met steeds hogere verwachtingen van inwoners en ondernemers met betrekking tot de gemeentelijke digitale dienstverlening.

Verkenningen, Instrumenten en Producten

Voor gemeenten is het de uitdaging om optimaal mee te bewegen met al die ontwikkelingen en trends in de samenleving en (bij voorkeur gezamenlijk) te anticiperen op bijgestelde verwachtingen en aan te sluiten op nieuwe kansen die ontstaan. De DA2020 speelt in op al die veranderingen en doet met behulp van een groot aantal inzichten en handvatten. Inzichten en handvatten in de vorm van:

  • Verkenningen (zoals Ruimtelijke kijk op het Sociaal Domein, innovatieve gebruikstoepassingen van de BGT of het DataLab);
  • Instrumenten (zoals de Pilotstarter, de Monitor Doelgerichte Digitalisering of de uniforme ICT-inkoopvoorwaarden GIBIT);
  • Producten (zoals eIDAS, Digitaal Aangifte Overlijden, Gezamenlijke Persoonlijke Dienstverlening of Govroam). 

Centraal in al die Verkenningen, Instrumenten en Producten staan de ambities van de Digitale Agenda 2020,

  • waarbij het gaat om open en transparant,

  • werken als één efficiënte overheid

  • en massaal digitaal - maatwerk lokaal.

DA2020-platform

Op het DA2020-platform zijn alle relevante informatiebronnen, inzichten en handvatten verzameld. Het biedt ICT-medewerkers, I&A-specialisten, Hoofden diensten en domeinen, beleidsmedewerkers, management/directie en bestuurders binnen gemeenten alles wat nodig is om aan de slag te gaan met de ontwikkelingen en de kansen die op hen afkomen.

 

  • Laatste nieuws
    Terugblik Grote Workshop 'Macht'

    Op vrijdag 29 november organiseerde de Commissie Professionalisering een workshop over het thema 'Macht'. Deze werd bezocht door ongeveer...


    Resultaten enquête Commissie Communicatie
    Succesvolle workshop Versterk je lokale driehoek ook in 2020!
  • Agenda
    9 dec: Online Participatie in Actie
    16 dec: Netwerkevent Vrouwen in politi...
  • Laatste tweets
    1 week geleden: RT @boudewijnsteur: Democratie in Actie bestaat deze maand één jaar! Al veel gedaan: - Proeftuin digitale participatie - Ondersteuning geme... 3 weken geleden: Workshop Aanbesteding RIS en audiosvisuele middelen van start gegaan! https://t.co/xFXWtNMjvH
  • Home
  • Jaarcongres 2019: impressie
  • Bijeenkomsten
  • Bestuur
  • Commissies
  • Projecten
  • Vacatures
  • Contact
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Sitemap
  • Telefoon: 070-3738212