Direct naar Hoofdmenu / Zoekveld
Home / Vraag en antwoo... / Veelgestelde vr... / Vraag: Schrappe...

Vraag: Schrappen onderzoeksbudget rekenkamercommissie

In het kader van de begrotingsbehandeling 2011 stelt een college aan de raad voor het totale onderzoeksbudget (34.000 euro) van de rekenkamercommissie te schrappen. Dat roept veel vragen op.
1. In het duale bestel lijkt het not done om als college voorstellen te doen inzake instrumenten, middelen en personeel van de raad. Dit is aan de raad zelf, dan wel het raadspresidium. Klopt dat?
2 . Als dit aan de raad/raadspresidium is, waar is dit dan exact vastgelegd in wet- en regelgeving?
3. Kan het onderzoeksbudget van de rekenkamercommissie tot nul worden gereduceerd? Of verzet wet- en regelgeving zich hier tegen?

Antwoord:

Op grond van artikel 160, lid 1, onder b, is het college bevoegd om de beslissingen van de raad voor te bereiden en uit te voeren. In die zin ligt er een bevoegdheid voor het college om de Programmabegroting voor te bereiden en daarin te bepalen dat er geen budgetten vrij komen voor de rekenkamercommissie. Het is vervolgens aan de raad om hier een beslissing over te nemen. Hetzij mee te gaan met het voorstel van het college, hetzij alsnog een budget vrij te maken voor het werk van de rekenkamercommissie.
Daarnaast verplicht artikel 81oa Gemeentewet de gemeenteraad tot het vaststellen van een verordening voor de uitoefening van de rekenkamerfunctie (die komt er als er geen rekenkamer is). Dit houdt een verplichting in om de rekenkamercommissie in te stellen. Inherent hieraan is dat er ook middelen en ondersteuning beschikbaar komen. Hierin is de raad vrij. Er kan veel of weinig budget worden vrijgemaakt. Voor de hoogte ervan bestaan geen wettelijke normen. Geen budget vrij maken lijkt op gespannen voet te staan met de Gemeentewet.
Nu er een voorstel ligt of komt van het college, is het niet aan de orde of de raad nu zelf het initiatief moet nemen tot het indienen van een voorstel. Het ligt meer voor de hand dat de raad een afwijkende beslissing neemt naar aanleiding van het voorstel van het college.
De juridische vraagbaak voegt hier nog aan toe: In Hoogeveen is naar analogie van het Reglement van orde voor de Tweede Kamer in het Reglement voor het presidium door de raad vastgelegd dat het presidium de uitgaven ten behoeve van de raad raamt. Dit voorkomt in ieder geval dat ambtelijke organisatie en college zonder overleg wijziging aanbrengen in het budget dat hoort bij het domein van de raad. Als je als raad zoiets niet vastlegt, is het inderdaad het college dat het begrotingsvoorstel doet en de raad die kan amenderen.


08 nov 2010


Zoeken in de website: