Direct naar Hoofdmenu / Zoekveld
Home / Bijeenkomsten / Verslagen / Het perspectief...

Het perspectief van de griffier

Vrijdagmiddag 27 mei 2011 organiseerde de Commissie Professionalisering de workshop “Is er leven na het griffierschap: de loopbaan van de griffier”.

Meer dan 40 collega’s ontmoetten elkaar in het Stadhuis van Zwolle om te praten over het carrièreperspectief van de griffier. Wat voor diverse achtergronden in opleiding en ervaring hebben de huidige griffiers? En wat is een vervolgstap na een periode als griffier?  Twee prikkelende inleiders gaven hier hun mening over en de deelnemers reageerden actief, ondersteund met voorbeelden uit hun eigen loopbaan.

Leo Aarden (o.a. interim griffier Groningen, zelfstandig adviseur) legt uit wat de uitdaging voor de griffiers is. Overtuigend geeft hij aan dat de ontwikkeling van het dualisme nog steeds niet klaar is. Politiek, democratie en samenleving zijn volop in beweging. De griffier moet hierop inspelen. Leo constateert dat de griffier zich in de afgelopen periode heeft ontwikkeld van een doener tot een denker. In de beginfase was het met name belangrijk om te zorgen dat alles voor de raad goed geregeld is. Nu is het steeds meer essentieel dat wordt nagedacht hoe de raad in positie komt. Daarbij is het erg belangrijk dat je als griffier competenties meebrengt die je hierbij helpen. De aanwezigen hebben veel verschillende achtergronden. De meeste collega's zijn al lang ambtenaar, maar hebben ervaring als jurist, bestuurskundige, financieel specialist enzovoorts. Sommigen hebben een politieke achtergrond, en daarbij weer andere professionele ervaring. Uit de gespreksronde blijkt dat al deze verschillende achtergronden ook tot een bont palet van verschillende competenties leiden die de helpen om een goede griffier te zijn.

Het intermezzo was georganiseerd door onze partner de Bestuursacademie Nederland (BAN). Herrick Jellema, organisatieadviseur bij de BAN, had fotograaf Albert Raven meegenomen. Via een foto brachten alle deelnemers het woord in beeld dat kenmerkend is voor hun invulling van het griffierschap. Albert presenteerde met aansprekende voorbeelden de balans persoonlijkheid/zakelijkheid in foto’s in functie. Deze presentatie was een prachtige opwarmer voor het boekje met foto’s van griffiers dat als herinnering aan deze workshop is uitgekomen (te vinden onder 'Zie ook').

Ton Hardonk heeft ons in de tweede sessie van de middag in de spiegel laten kijken. Wat zien we dan en welk perspectief ontdekken we? Als we ons zelf een poes vinden en we kijken in de spiegel, zien we dan ook een poes? Of een leeuw? Oftewel: hoe ziet en beleeft onze omgeving ons en past dat bij onze eigen perceptie van de uitoefening van ons beroep en vooral van onze competenties? En wat hebben we aan ons griffierschap als we ons verder willen ontwikkelen in een andere uitdaging? Genoeg vragen om over na te denken. Dat hebben de deelnemers dan ook gedaan, nadat drie ex-griffiers ons deelgenoot hebben gemaakt hoe zij hun ervaringen uit het griffierschap gebruiken in hun huidige functie. De laatste vraag voor deze drie ex-griffiers kwam uit de zaal: wat zou je ertoe bewegen om toch weer griffier te worden? Uit de drie heel verschillende antwoorden bleek één ding: ze kijken terug op een plezierige periode als griffier en ze hebben het nu naar hun zin als bestuurssecretaris bij De Opvoedpoli (Mechtild Rietveld), strateeg bij Energiebedrijf Stedin (Baerte de Brey) en directeur van Theatercomplex De Kolk in Assen (Hilko Folkeringa). En er moet zich echt een  buitenkans voordoen, willen ze terugkeren in ons mooie, veelzijdige en uitdagende beroep!

Conclusie: er zijn volop mogelijkheden als je toe bent aan een nieuwe uitdaging!

Kortom een boeiende middag. Dank aan gastheer Arthur ten Have en zijn Zwolse collega’s voor de gastvrije ontvangst. En  veel waardering voor sprekers, panelleden en organisatie voor hun belangeloze inzet voor deze middag.
Wordt vervolgd!

20110527Inspiratiebijeenkomst commissie Professionalisering


07 jun 2011

Referentiemateriaal

Zie ook


Uitgelicht

Quick links

Partners


Zoeken in de website: